Грижі стравохідного отвору діафрагми

29.03.2024
1.png

Грижі стравохідного отвору діафрагми. Коли потрібна операція?

Що таке діафрагмальна грижа? Діафрагма розділяє органи грудної клітки та черевної порожнини. В ній є декілька слабких місць в яких можуть утворюватися грижі. Враховуючи, що під час дихання в грудній клітці створюється негативний тиск і виникає присмоктуюча дія, завдяки цьому органи черевної порожнини можуть проходити через діафрагму в грудну клітку. Найбільш поширеним видом діафрагмальних гриж є грижі стравохідного отвору діафрагми (грижі СОД), які утворюються в місці проходження стравоходу через діафрагму.

Розрізняють декілька типів гриж СОД:
Грижі I типу (ковзні або аксіальні) зустрічаються найбільш часто — в 95%. Ковзні грижі характеризуються зміщенням стравохідно-шлункового переходу та кардіальної частини шлунку в грудну клітку. Це призводить до неспроможності стравохідно-шлункового переходу, закиду шлункового вмісту в стравохід та розвитку гастро-езофагальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). Близько 85% пацієнтів з ГЕРХ мають ковзні грижі СОД. При ГЕРХ виникає хімічне запалення слизової оболонки стравоходу. Шлунковий сік містить соляну кислоту, яка чинить пошкоджуючу дію на слизову стравоходу. Прояви захворювання можуть бути різні: найбільш частий симптом це печія, також може турбувати відрижка, нудота, болі за грудиною та у верхніх відділах живота, неприємний запах з рота, захриплість голосу, кашель, запалення горла (рефлюксний ларингіт). У тяжких випадках виникають виразки стравоходу, фіброзна стриктура (звуження) та стравохід Баретта.

Грижі II типу (параезофагальні) характеризуються переміщенням частини шлунку в грудну клітку, проте стравохідно-шлунковий перехід залишається в черевній порожнині фіксований на своєму місці. Відповідно ГЕРХ не виникає. Даний тип гриж небезпечний можливим виникненням таких грізних ускладнень, як заворот, защемлення, перфорація тощо.

Грижі III типу — змішані, це поєднання перших двох типів, при них в грудну клітку може переміщуватися більша частина шлунку і виникати так званий “перевернутий шлунок”. При грижах IV типу в грудну клітку окрім шлунку переміщуються інші органи — кишківник, печінка, селезінка.

Для встановлення типу грижі та наявності ГЕРХ проводиться ряд обстежень:
– езофагогастродуоденоскопія
– контрастна рентгенографія стравоходу
– комп’ютерна томографія
– pH-метрія та ін.

Коли потрібна операція?
Ковзна грижа І типу сама по собі не являється показом до операції, головне значення має наявність ГЕРХ. Спочатку проводиться консервативна терапія препаратами, що знижують шлункову секрецію, дієтотерапія. Оперативне лікування з приводу грижі даного типу потрібно проводити у випадках неефективності даного лікування. Також операція показана при відсутності грижі, але наявності ГЕРХ консервативне лікування якої неефективне. Побічна дія тривалого приймання інгібіторів шлункової секреції теж може бути фактором, що схиляє до проведення операції.
Наявність гриж II-III типів є абсолютними показами до проведення оперативного втручання у зв’язку з ризиком защемлення та високим рівнем смертності у випадках екстренної операції.

Які типи операцій існують?
Оперативне втручання проводиться лапароскопічно — через невеликі проколи. Спочатку через грижові ворота в черевну порожнину низводяться частина шлунку чи інші органи, які перемістилися в грудну порожнину, у разі наявності виділяється та видаляється грижовий мішок. Далі шляхом зшивання діафрагмальних ніжок закриваються грижові ворота — крурорафія, при потребі може бути додатково встановлена сітка. Кінцевим етапом операції є фундоплікація — створення захисної манжети, яка запобігає повторному переміщенню шлунку в грудну клітку та закиду шлункового вмісту в стравохід. Є різні види фундоплікації — повна за Ніссеном, часткові за Тупе та Дором. Згідно з останніми дослідженнями, кращі результати дає фундоплікація за Тупе, яка дозволяє зберегти у пацієнта блювотний рефлекс, дає менший відсоток дисфагій та синдрому здуття живота.
Проте, вид необхідного оперативного втручання встановлюється індивідуально у кожного пацієнта.
Наявність в «Клініці святого Луки» професійної команди лікарів, необхідного діагностичного та операційного обладнання провідних світових фірм KARL STORZ, Medtronic, Olympus, дозволяє швидко встановити діагноз та провести лікування, в тому числі оперативне, при діафрагмальних грижах будь-якої складності. Наші спеціалісти докладуть максимальних зусиль для відновлення вашого здоров’я та щоб перебування в стінах нашого стаціонару було комфортним.

З приводу даної патології — гриж стравохідного отвору діафрагми, консультує лікар-хірург професор Гуцуляк А.І. Більш докладну інформацію ви можете дізнатися, зателефонувавши до контакт-центру «Клініки святого Луки».

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024