НЮХ

Організм людини сприймає зовнішній світ за рахунок «загальновідомої п’ятірки» сенсорних систем, до яких належить зір, слух, смак, нюх та дотик. Усі ці чуття сфокусовані на виявленні певних речей у зовнішньому середовищі та координуванні потоку інформації в мозок. Найдивнішим з усіх органів чуття є нюх, важливість якого в «доковідний» період недооцінювалася. Не зважаючи на те, що доросла людина завдяки органу нюху отримує із зовнішнього середовища тільки 2% інформації, процес ароматичного сприйняття є дивним і захопливим феноменом, який допомагає людині розпізнавати приголомшливу кількість запахів і не тільки. Запахи передаються до мозку завдяки нюховому нерву, який є першою парою з усіх 12-ти пар черепно-мозкових нервів. Він на своєму шляху прилягає до гіпокампу, мигдалини та інших основних компонентів системи пам’яті, завдяки чому певні аромати асоціюються у людини з певними емоційними подіями у житті.
Слід зазначити, що нюхові нейрони є одними з небагатьох, які здатні до відновлення, що підтверджується поверненням нюху після тривалої втрати з приводу коронавірусної інфекції. Однак тендітні нюхові нейрони, які зазнають надмірного або тривалого подразнення, втрачають свою здатність сприймати аромати та забезпечувати нормальну життєдіяльність організму.
Серед факторів, які спричиняють погіршення нюху можуть бути як місцеві проблеми, що локалізуються в носовій порожнині, так і центральні, або ті ж, що локалізуються у мозку.
До місцевих причин відносяться: хронічні захворювання носової порожнини, зокрема й поліпозний риносинусит, алергічні риніти; пухлини і травми носової порожнини; зовнішні чинники (тютюновий дим, порох, висока температура, агресивні миючі засоби тощо). Центральне походження при погіршенні нюху може бути зумовлене рядом важких патологічних процесів в центральній нервовій системі, зокрема епілепсією, пухлинами, інсультами, хворобою Паркінсона, розсіяним склерозом тощо.
Погіршення нюху може мати різний характер: кількісний та якісний. При кількісному погіршенні нюху спостерігається зниження рівня сприйняття певного аромату, а при якісному певний аромат набуває спотвореного характеру. Зокрема, людина починає відчувати фантомний запах зіпсутого м’яса, запах горілого, запах металу.
Не слід нехтувати вище переліченими симптомами у випадку їх виникнення. При тривалому утриманні симптомів слід звернутися за медичною допомогою. В першу чергу слід провести огляд носової порожнини у лікаря-отоларинголога, а при необхідності пройти обстеження у фахівців неврологічного профілю. Своєчасне звернення до спеціалістів допоможе швидко виявити причину захворювання та розпочати профільне лікування.