Що таке гастроскопія?
ГАСТРОСКОПІЯ (також відома як ФіброГастроскопія, ЕзофагоГастроДуоденоСкопія панЕндоскопія, ФГДС, ВідеоГастроскопія) – це метод дослідження, під час якого лікар з допомогою медичного ендоскопа досліджує стан слизової оболонки стравоходу, шлунок і дванадцятипалу кишку пацієнта.
Цей метод – “золотий стандарт” діагностики захворювань органів шлунково-кишкового тракту. не займає багато часу ( діагностична гастроскопі від 5 до 15 хв. У випадку виконання додаткових маніпуляцій або операцій цей процес може бути тривалішим. Короткі дослідження, протягом 1 – 3 хвилин, не дозволяють провести детального огляду і тому їх можна вважати не проведеними. Є неінвазивний (для того щоб ввести гастроскоп, на тілі пацієнта не потрібно робити розрізи або проколи).
ЧОМУ РОБЛЯТЬ ГАСТРОСКОПІЮ
Виконують для з’ясування причин болю або дискомфорту в животі, нудоти, блювоти, печії, здуття живота, коли є труднощі з ковтання їжі, безпричинна втрата апетиту або ваги.
Це найкращий метод для виявлення причин кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Цей метод у багато разів перевершує за точністю рентгенологічне обстеження при запальних змінах слизової оболонки, виявленні виразок і що дуже важливо, виявити захворювання, які можуть привести до злоякісних новоутворів.
Якщо під час дослідження будуть виявлені зміни, що потребують детального вивчення під мікроскопом (гістологічного, цитологічне або бактеріологічного дослідження), то з цих ділянок зміненої слизової оболонки проводиться забір матеріалу спеціальними інструментами (біопсію). Крім того, під час діагностичної гастроскопії можна провести рН-метрію (визначення кислотності) .
Під час ендоскопії використовуючи спеціальні інструменти, можна вводити лікарські препарати, видаляти поліпи, зупиняти кровотечі, видаляти чужорідні тіла (випадково проковтнуті – зубні протези, кістки з риби чи птиці…..), що часто дозволяє уникнути відкритих операцій.
Перед процедурою Вам буде запропоновано заповнити Інформовану згоду, уважно прочитайте її та переконайтеся, що Ви задали всі Ваші питання лікарю-ендоскопісту.
Що таке Відеогастроскопія з NBI (іноді називають, електронна хромоскопія, вузькоспектральна ендоскопія,)
Вузькоспектральная ендоскопія NBI (narrow band imaging) є потужним засобом поліпшення зображення, що значно підвищує видимість капілярів та вен, в товщі слизової оболонки. слизової оболонки стравоходу, шлунку, тонкої та товстої кишки, дозволяє діагностувати ураження які змінюють структури судин.
Це відбувається завдяки використанню особливого вузькосмугового спетру світла, що складається з двох різних за довжиною хвиль (синього і зеленого світла). Таким чином, при освітленні поверхні слизової, світло проникає в тканини і поглинається судинами, але відбивається від слизової оболонки. В результаті поверхневі капіляри слизової оболонки на моніторі виглядають коричневими, а вени підслизового шару – блакитними. Це дає можливість контрастно виділяти капілярну сітку та венозні сплетення, що є важливо в діагностиці атрофічних, запальних змін та навіть пухлинних процесів на ранніх стадіях, точно визначити межі патологічних змін які не вип’ячуються над рівнем слизової, і в звичайному білому світлі неможливо побачити.
ПІДГОТОВКА до ГАСТРОСКОПІЇ
Спеціальної підготовки для діагностичної гастроскопії не потрібно. Дослідження може бути виконано в будь-який час доби (зранку, після обіду, ввечері)., але строго через 4-6 годин після звичайного прийому їжі.
- Напередодні дослідження рекомендується легка вечеря за 2 години перед сном.
- В день дослідження Ви не повинні їсти і пити приблизно 4- 6 годин до дослідження.
- Ніяких рідин, паління та жувальної гумки за 2 години до обстеження.
- Якщо Ви постійно приймаєте ліки (гіпотензивні, гормональні, серцеві глікозиди, антиаритмічні, іт.д ), то їх НЕОБХІДНО прийняти не пізніше як за 1 години до обстеження.
- Якщо у Вас діабет (особливо коли використовується інсулін) ОБОВ’ЯЗКОВО уточніть у лікаря, як і в якому дозуванні вживати ліки та приймати їжу в день проведення дослідження. (ОБОВЯЗКОВО уточніть з лікарем ендоскопістом: час прийому їжї, час проведення процедури, час ін’єкції інсуліну). Рекомендовано огляд в ранковий період)
- Препарати заліза та активоване вугілля (напередодні і в день дослідження НЕ приймати)
- Якщо, Ви приймаєте дезагреганти – наприклад, Аспірин, Акард, Тиклід – бажано призупинити їх приймати, за попередньою консультацією з лікарем, що їх призначив, або лікарем ендоскопістом.
- Якщо, Ви приймаєте антикоагулянти – наприклад, Сінтром, Синкумар, Аценокумарол, Варфарин -, повинні звернутися до лікуючого лікаря та змінити препарати на гепарин з низькою молекулярною вагою.
- Пацієнтам із групи ризику, включаючи пацієнтів із штучними клапанами серця, штучними водями ритму, ендокардитом в анамнезі, судинними трансплантатами або значно зниженими показниками лейкоцитів, можливо, необхідне введення антибіотика безпосередньо перед процедурою. Рішення про потребу та спосіб прийому антибіотика приймає направляючий лікар.
- Якщо обстеження планується з седацією або наркозом Вам необхідна попередня консультація з лікарем анестезіологом, для іногородніх пацієнтів це може бути в день дослідження. На консультацію необхідно принести результати аналізів (загальний аналіз крові, глюкоза крові) та електрокардіограму.
Вам необхідно повідомити лікаря про всі наявні у Вас захворюваннях, алергії, проведених раніше обстеженнях та хірургічних операцій. Якщо у Вас є результати попередніх обстежень бажано їх показати лікарю-ендоскопісту.
Як проходить дослідження і що можна чекати під час гастроскопії?
Безпосередньо перед дослідженням потрібно видалити з рота знімні зубні протези (якщо вони на спеціальній пасті типу «Корега» то повідомте про це лікаря), зняти краватку, окуляри, розстебнути верхній гудзик сорочки або блузки, ослабте ремінь на штанах, прибрати все, що обмежує шию, якщо використовуєте спеціальні ортопедичні корсети або бандажі – повідомте про це лікаря.
Потрібно постаратися заспокоїтися: якщо ви нервуєте, через спазм м’язів стравоходу лікарю буде складніше ввести ендоскоп.
Перед початком обстеження
- Лікар проводить місцеву анестезію кореня язика і глотки за допомогою спрею.
- Пацієнта укладають на кушетку на лівий бік..
- Вас попросять затиснути між зубами спеціальний пластиковий загубник – він захистить ваші зуби і не дозволить прикусити ендоскоп.
Під час обстеження
Гастроскоп вводиться через загубник, по язику, до «входу» в стравохід, інколи лікар може просити Вас зробити КОВТОК (для того, щоб «відкрився» стравохід) і ендоскоп делікатно входить до просвіту стравоходу . Для детального огляду слизової шлунку та дванадцятипалої кишки просвіт незначно роздувається повітрям яке після огляду буде видален через ендоскоп.
Під час гастроскопії Ваші дихальні шляхи не перекриваються ендоскопом і будуть відкритими Ви Будете вільно вдихати і видихати.
Два основні завдання для пацієнта під час гастроскопії.
- ДИХАТИ регулярно ( без поспіху та затримок дихання). Повільний ВДИХ Швидкий інтенсивний ВИДИХ.
- СЛИНУ під час обстеження НЕ КОВТАТИ ( Адже проковтування слини, викликає додаткові рухи ротоглотки та перистальтичні хвилі стравоход і шлунку, Що ускладнює детальний огляд і подовжує тривалість процедури.)
Виконання пацієнтами цих простих рекомендацій в значній мірі полегшує проходження гастроскопії. Для дуже емоційних, боязких пацієнтів, або відповідно до медичних показань ми маємо можливість проводити всі дослідження під внутрішньовенною анестезією (так званим медикаментозним сном) в супроводі лікаря анестезіолога. Для цього необхіна попередня консультація лікаря анестезіолога.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ ПІСЛЯ ГАСТРОСКОПІЇ?
Після діагностичної гастроскопії, У Вас може бути почуття
- здуття живота через повітря, введеного під час обстеження,
- а також неприємні відчуття в горлі від дії анестетиків, які швидко проходять.
Ви будете знаходиться в нашому відділенні протягом 5 – 30 хвилин, до зникнення дії анестетика. Якщо ж проводилася внутрішньовенна анестезія, то цей час може тривати від 30 хвилин до 2 годин, залежно від виду анестетика. Після проведення гастроскопії в стані медикаментозного сну не можна сідати за кермо.
Про результати дослідження Вам повідомить лікар-ендоскопіст відразу ж після обстеження, а при взятті біопсії результати її будуть готові через 3 – 7 днів.
Відновити харчування можна після того, як зникне неприємне відчуття в горлі. Їсти потрібно невеликими порціями (200-300г). Вживати можна варену або тушковану їжу, бажано не гарячу .
ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ УСКЛАДНЕННЯ?
Діагностична ГАСТРОСКОПІЯ, виконана кваліфікованим лікарем, вкрай рідко призводить до ускладнень. Найчастіше це незначний біль в горлі, яка самостійно пройде або зменшиться після полоскань ротоглотки.
Якщо у Вас виникли будь-які питання щодо доцільності проведення ГАСТРОСКОПІЇ, та наявності альтернативних методів дослідження, обов’язково, обговоріть їх з Вашим лікарем до обстеження.