Алгоритм (iMAR) для усунення артефактів від металу на КТ зображеннях

20.09.2023
1-1.png

Наявність в організмі людини металевих елементів (протези, імпланти, кліпси, уламки) є протипоказом для проведення МРТ, тому, що під дією магнітного поля, яке створює томограф, вони можуть зміщуватися, нагріватися і ламатися пошкоджуючи оточуючі тканини (особливо це стосується судин).

          Сучасні протези (наприклад, кульшового суглоба, або зубні імпланти) виготовляються з немагнітних металів. Зазвичай після встановлення таких протезів пацієнту видають на руки його паспорт, який містить в собі дані про матеріал, з якого виготовлено даний елемент. В такому випадку протипоказів для проведення процедури МРТ не має, але на місці протеза/імпланту буде відбуватися випадіння МР сигналу. Лікар на зображенні буде бачити чорні ділянки.

          Здається, що методом обстеження пацієнтів в організмі яких присутні металеві елементи є комп’ютерна томографія. Це є дійсно так, але є певний нюанс. Річ у тому, що будь-який метал (як магнітний, так і немагнітний) дуже сильно поглинає рентгенівські промені. При побудові КТ зображення металеві елементи маскують зображення прилеглих органів і тканин, що не дає змогу лікарю оцінити їх стан та будову.

          Але що ж робити людям які мають у своєму тілі будь-які металеві елементи? Невже відмовитися від обстеження?

На щастя, науковий прогрес не стоїть на місці та інженерами компанії Siemens Healthineers був розроблений особливий програмний алгоритм (iMAR) усунення артефактів від металу на КТ зображеннях. Комп’ютерний томограф Siemens Somatom go.UP, що встановлений в кабінеті комп’ютерної томографії «Медікал  2021» в «Клініці святого Луки» оснащений даною системою. Більш того наші лікарі вже мають практичний досвід її застосування!

          Наприклад, до наших спеціалістів звернувся пацієнт з направленням на проведення комп’ютерної томографії м’яких тканин шиї. Після проведення сканування було отримано наступне зображення (зображення зліва). На ньому можна бачити наявність артефактів від зубних імплантів (велика біла пляма). Ці артефакти маскують прилеглі тканини та не дають лікарю можливості оцінити їх структуру і стан. Після цього до отриманого в ході сканування масиву даних був застосований алгоритм iMAR (праве зображення). Як можна бачити на цьому зображенні усунена переважна частина артефактів, що дає змогу оцінити стан і структуру тих ділянок тканин, які були замасковані на зображенні зліва.

          Слід також відзначити, що алгоритм подавлення артефактів від металу iMAR є винятково програмним рішенням і не потребує додаткових сканувань, а також збільшення дози опромінення при проведенні обстеження.

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024