Хвороба Альцгеймера

25.09.2023
altshejmer.png

Хвороба Альцгеймера – це нейродегенеративне захворювання, при якому страждають клітини мозку, порушуються та втрачаються найважливіші функції: пам’ять, мислення та поведінка. Названа на честь німецького невролога Алоїза Альцгеймера, який у 1907 р. вперше описав симптоми й нейропатологічні ознаки хвороби.

За даними Асоціації Альцгеймера, на цю хворобу припадає від 60 до 80% випадків усіх різновидів деменції. Хвороба Альцгеймера частіше зустрічається в людей у віці старше 65 років, але деякі люди мають ранній початок розвитку хвороби Альцгеймера і симптоми проявляються вже у 40-50 років.

Уражається «сіра речовина» головного мозку, що призводить до втрати пам’яті та прогресуючого слабоумства. Це порушення мозкових процесів, не фізичних функцій.

Вчені виділяють 2 клінічні типи хвороби Альцгеймера:

з раннім початком (тип 2) – розвивається, як правило, в передстаречому віці й характеризується поступовим прогресуванням порушень пам’яті, інтелектуальної діяльності, вираженими розладами мовних функцій, порушенням координації рухів і просторової діяльності;
з пізнім початком (тип 1) – найчастіше, захворювання розвивається в старечому віці й починається з малопомітних порушень пам’яті, зниження інтелектуальних здібностей, які призводять, в кінцевому підсумку, до зниження вищих кіркових функцій.
Окремо виділяють атипову хворобу Альцгеймера або деменцію змішаного типу, при ній спостерігається поєднання симптомів, що є характерними для ХА і судинної деменції.

Сьогодні, залишається відкритим питання: чому виникає хвороба Альцгеймера. Існує кілька теорій, які намагаються пояснити розвиток захворювання але чіткої відповіді на це запитання досі немає.

До причин винекнення хвороби Альцгеймера ми можемо віднести:
– спадкову схильність
– хромосомні порушення
– атеросклероз
– кисневу недостатність
– відкладення бета-амілоїду в клітинах головного мозку та зниження рівня ацетилхоліну
– специфічні реакції імунітету
– вплив токсичних речовин
– травми (психологічні, черепно-мозкові)
– віруси.
До факторів ризику захворювання багато дослідників відносять повільну депресію, високий артеріальний тиск, низький інтелект, цукровий діабет та ін.

Першим проявом хвороби Альцгеймера є зниження пам’яті, уваги, розумової працездатності, здатності формувати та включати в дію рухові навички та ін.

Симптомами хвороби Альцгеймера є:
– погіршення запам’ятовування нової або відтворення раніше засвоєної інформації
– порушення інтелектуальної діяльності
– афазії (порушення вже сформованого мовлення)
– апраксії (порушення цілеспрямованих рухів і дій)
– агнозії (порушення сприйняття: зорового, слухового, тактильного)
– відзначається підвищена тривожність.

Слід відзначити, що серед нейродегенеративних захворювань є й іші, які можуть мати подібні з хворобою Альцгеймера симптоми. Тому, для точної діагностики лікар проводить фізичні та неврологічні обстеження та використовує технологію візуалізації мозку для діагностування або виключення хвороби Альцгеймера. Для правильної постановки діагнозу рекомендується консультація психотерапевта. Медикаментозна терапія у таких пацієнтів покращує функціональні можливості, полегшує когнітивні й поведінкові симптоми, але згодом ефект фармакотерапії знижується.

Запобігти розвитку або сповільнити прогресування хвороби можна, якщо дотримуватися простих, але ефективних правил, що захистять ваш мозок:

1. Тренуйте свій мозок: розв’язуйте кросворди й головоломки, грайте в інтелектуальні ігри, читайте розумні книги.

2. Спорт – запорука здоров’я. А помірні фізичні навантаження – це хороше кровопостачання, повноцінне живлення клітин, тонус м’язів та інших тканин.

3. Здорове харчування: варто дотримуватися дієти з низьким глікемічним індексом (овочі, несолодкі фрукти, нежирне м’ясо, злаки). Також добре вживати зелений чай (доведено, що 200 мл чаю на день знижує ризик захворювання на 54%), кориця і куркума.

4. Вітамін D і риб’ячий жир. Цей комплекс часто недооцінюють, хоча він здатний запобігти безлічі неврологічних захворювань, поліпшити пам’ять і увагу, зміцнити нервову систему.

5. Повноцінний сон. Під час глибокого сну, хвилі спинномозкової рідини омивають мозок і приносить користь нашому організму. А порушення сну погано впливає на пам’ять та підвищує ризик розвитку деменції.

На жаль, на сьогодні хвороба Альцгеймера невиліковна, однак вчасне звернення до кваліфікованого спеціаліста може уповільнити процес її прогресування та поліпшити якість життя.

Інформацію для вас підготувла лікар-психіатр ЛДЦ “Клініки святого Луки”, Коба Анна Юріївна.

 

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024