Helicobacter pylori, або чому може боліти шлунок?

14.02.2022
helicobacter-pylori.jpg

У 2005 році двом  австралійським медикам Баррі Маршалу та Джону Уоррену присудили нобелівську премію. Щоб зрозуміти, за яке важливе відкриття вчені удостоїлись такої високої нагороди, потрібно повернутися в минуле більш як на чверть століття.

Саме тоді  патологоанатом Перт Робін Уоррен виявив у зразках тканин шлунка колонії  бактерій. Він звернув увагу на те,що бактерії були присутні тільки в тих зразках, у яких навіть неозброєним оком було помітно запальний процес слизової оболонки шлунка. Данні  Уоррена зацікавили молодого стажера Баррі Маршала. Він виростив в лабораторії культуру шлункової бактерії, яка пізніше отримала назву Helicobacter pylori. Мікроорганізми були виявлені майже у всіх пацієнтів з гастритом, виразкою шлунка і дванадцятипалої кишки. Це дало змогу дослідникам зробити висновок, що саме зараження Helicobacter pylori є однією з основних причин виникнення цих захворювань. Тоді, в 1982 році, панувала теорія, що такі проблеми спричинюються виключно  стресом, веденням нездорового способу життя і, як наслідок, поганою секрецією шлункової кислоти. Тому гіпотеза Маршала звучала надто сміливо і її не сприймали  серйозно. Щоб побороти скептицизм медиків, Маршал, який ніколи не мав проблем зі шлунком,  наважився випити культуру бактерій. Вже через тиждень молодий вчений відчув перші симптоми гострого гастриту – запалення шлунка, якого він зміг позбутися лише за допомогою антибіотиків.

Сьогодні нам відомо, що не кожен, хто має гелікобактерії, страждає від проблем із ними. Адже бактерія Helicobacter pylori живе в шлунку половини людства! Вона існує з нами вже багато віків, зокрема була виявлена в муміях древніх жителів Анд. Існують дві добре відомі особливості, які відповідають за агресивні варіанти такого бактеріоносійства: наявність цитотоксин-асоційованого гена А (CagA) та вакуолізуючого цитотоксину (Vac A). Якщо бактерії  не озброєні ними, то не можуть завдати суттєвої шкоди.  В іншому випадку мікроб, що укорінився в слизову оболонку шлунка, послаблює її захисний бар’єр, унаслідок цього агресивна соляна кислота шлункового соку перетравлює не тільки їжу, але клітини, з яких складається слизова.  Також у шлунку є певна кількість стовбурових клітин,завдання яких швидко відновлювати втрати слизової оболонки . Якщо вони перенавантажені такою роботою, то роблять більше помилок, що призводить до появи раку. Ось чому три чверті всіх виразок у шлунку та дванадцятипалій кишці викликані Helicobacter pylori, а шанси розвитку раку шлунка при наявності цих  бактерій суттєво вищі.

Неймовірно, але після більш ніж двадцяти років досліджень Helicobacter pylori було встановлено, що вона буває і корисною! Так доведено, що власники цих бактерій, хоч і мають підвищений ризик раку шлунка, водночас у два рази менше ризикують захворіти на рак легень. А в експериментах з мишами вдалося показати, що вони  захищають мишенят від розвитку астми.

Отож, Helicobacter pylori  – бактерія з багатьма навичками, ми  не можемо знати точно чи завдасть вона  нам шкоди . Все залежатиме від того, чи продукуються  нею  небезпечні токсини, яка її  взаємодіє з нашим тілом, чи піддається наш організм хронічним стресам, впливу алкоголю, сигарет, міцної кави  – факторам, які посилюють згубну дію інфекції на слизову шлунка. Тому лікарі радять виявляти Helicobacter pylori і позбуватися його тоді, коли людина страждає від проблем зі шлунком, або якщо в її родичів були випадки раку шлунка, певних лімфом.

Наразі  встановлено, що більшість людей заражаються гелікобактером в перші 5-6 років життя, коли шлунок та імунна система ще не вміють добре захистити себе . Тому, можливість повторного зараження після лікування дуже і дуже низька. Якщо інфекція виявляється повторно, то, скоріш за все, попереднє лікування просто не змогло повністю знищити бактерії.

Важливо розуміти, що такий симптом, як біль в ділянці шлунка, може бути пов’язаний з багатьма іншими захворюваннями органів травлення. Тому, якщо вас турбує така проблема – не відкладайте обстеження, а зверніться до лікаря!

Надіюся, дана інформаціє буди і цікавою і корисною для Вас!

Статтю підготувала лікар-терапевт «Лікувально-діагностичного центру святого Луки» Куців Марія Володимирівна

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024