Грудне вигодовування – перші кроки після пологів

17.09.2022
hrudne-vyhodovuvannia.jpg

Грудне вигодовування – перші кроки після пологів

Грудне вигодовування – перші дні, тижні…

Перша година після народження
Коли пологи вже позаду і ви тримаєте в руках рідне немовлятко — з чого ж почати? Як не дивно, починати треба з… відпочинку! Адже не тільки ви добре попрацювали, але й маля дуже старалося. Тільки для того, щоб цей відпочинок був ефективним і після нього настав наступний етап вашого з новонародженим життя, потрібно забезпечити максимальну природність усього, що відбувається. Тобто потрібно, щоб вам обом було тепло, щоб світло не било в очі, щоб вас нічого не турбувало, а малюк перебував у контакті «шкіра до шкіри» з мамою. Ці чарівні хвилини першого впізнавання та знайомства дають величезну радість і насолоду.

У пошуках грудей
Через деякий час відпочинку (що може зайняти 20-40 хвилин) малюк прокидається. Він відкриває очі та дивиться на вас зовсім космічним поглядом… Далі може відкривати рот, шукає та торкається вас ручками, намагається спробувати на смак та лизнути груди язичком…

У пошуках грудей новонароджений починає повзти, тикатись і нарешті знаходить груди та присмоктується. Можливо, він не одразу почне смоктати. Можливо, лизне, відпустить, відправиться шукати іншу грудь, повторить із нею те ж саме. Не треба квапити дитину або намагатися нею керувати, нею керує сама природа. Не слід змушувати дитину брати груди, якщо вона поки не готова це робити.

Можна трошки простимулювати активність та інтерес дитини, допомогти їй зорієнтуватися. Торкатися, гладити її, розмовляти з нею, створити руками упор для її ніжок, щоб допомогти повзти. Також можна допомогти подати їй грудь, направляючи її до носика маляти, не прямо в ротик.

Якщо ж дитина не прокинулася та не взяла груди навіть після 2 годин тісного спілкування, непогано буде зцідити кілька крапель молозива прямо до ротика. Це може допомогти малюкові прокинутися. Буде добре, якщо маляті вдасться прикластися до обох грудей та посмоктати стільки, скільки йому буде потрібно.

Вчити чи не вчити?
Часто запитують, чи потрібно вчити дитину брати груди, а маму — давати груди. Однозначної відповіді на це запитання немає. Тому що, з одного боку, в природних умовах, коли все проходить нормально, у всіх учасників процесу є інстинктивна поведінка, яка допомагає зрозуміти, що потрібно робити. І якщо дитина здорова, то вона цілком здатна розібратися, коли і як їй смоктати груди.

Знову ж таки, у природних умовах і мама діє не тільки інстинктивно, але й до моменту народження власної дитини має досить накопиченого досвіду спостережень та материнських знань, якого вона набуває протягом свого життя.

На жаль, у сучасному суспільстві набуття такого досвіду зазвичай є дуже проблематичним, найчастіше його просто немає або його зовсім недостатньо. З іншого боку, при сучасному рівні розвитку медицини й пологи рідко проходять без різноманітних втручань та ліків, кожне з яких має вплив на післяпологовий стан мами та новонародженого. І в цих умовах вони просто не можуть поводитися природно, що в поєднанні з відсутністю материнського досвіду і призводить до труднощів у налагодженні грудного вигодовування.

Тому дедалі частіше новонародженим мамі та дитині потрібна допомога в опануванні навичок грудного вигодовування. Вчитися багатьом основним речам можна та потрібно до пологів, і надалі не завадить звертатися за допомогою, підтримкою, відповідями на всі запитання. Таку допомогу мамі може надати консультант із грудного вигодовування, група підтримки ГВ або досвідчена мама-годувальниця. Якщо ж виникають серйозні труднощі або навіть проблеми, то тим більше необхідно зв’язатися із кваліфікованим фахівцем з грудного вигодовування.

 

Як налагоджувати грудне вигодовування в перші дні та тижні?

Дуже важливо вчитися розпізнавати сигнали дитини про потребу дати груди. Адже плач — це пізня ознака того, що маля хоче смоктати. Орієнтуватися слід на ранні ознаки: дитина повертає голову в бік мами, відкриває ротика, висовує язичка, шукає маму та груди, тягне ручки до рота. Значно полегшує процес взаємного навчання спільне перебування, постійна близькість і контакт «шкіра до шкіри».

Звертайте увагу на те, скільки малюк спить — тобто, чи не занадто він сонний. Адже в цей період для новонародженого значно важливіше навчитися смоктати груди, ніж спати. А ще краще — поєднувати, тобто смоктати, дрімаючи на грудях. Вважають, що здоровий новонароджений прикладається до грудей щонайменше 10–12 разів на добу, тобто смокче не менше ніж приблизно раз на 2 години.

Щоб зрозуміти, чи достатньо дитина отримує власне їжі (молозива, а потім молока), потрібно стежити за тим, скільки виходить мокрих і брудних підгузків на добу. Якщо з немовлям та молоком усе гаразд, то в перші дні добре виходить меконій — первородний кал. А після приходу молока змінюється колір та консистенція випорожнень, за добу дитина бруднить не менш як 3 підгузки. Нормально, якщо в перші 2 тижні сечовипускань за добу виходить приблизно стільки ж, скільки дитині днів (плюс 1 раз).

Ефективне прикладання

Не забувайте стежити за тим, як малюк бере груди. Щоб дитина ефективно смоктала, їй потрібно захопити більшу частину ареоли. При цьому мамі не боляче, а малюк активно та спокійно смокче, ковтає, не засмоктує багато повітря, не випускає грудь. Добре смоктати малюк вчиться. Й найвдаліший для навчання час — якраз час до приходу молока, коли м’які груди зручно захоплювати.

Один із дуже важливих моментів — звертаємо увагу на те, щоб мамі було зручно годувати, щоб мама мала можливість відпочивати, адже їй відпочинок просто необхідний після пологів. Для цього, по-перше, потрібно заздалегідь дізнатися про зручні пози при годуванні, спробувати та навчитися годувати лежачи, намагатися відпочивати, поки малюк смокче. А по-друге, вся сім’я повинна подбати про маму, побут та інші справи, щоб мама не дуже втомлювалася та могла своєю чергою подбати про дитину.

Ну й звичайно, грудне вигодовування — це не стільки і не тільки про їжу. Грудне вигодовування, і не тільки в перші дні — це спілкування, захист та безпека для дитини, виховання, радість, це любов у одному зі своїх найкращих виявів!

Інформація підготовлена на основі матеріалів з сайту громадської організації «Молочні ріки України», https://breastfeeding.org.ua/

 

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024

Translate »