Інфекції верхніх дихальних шляхів

06.02.2023
a1c547ab-c330-4899-8800-3bee919e69d0.png

Інфекції верхніх дихальних шляхів є найпоширенішими інфекційними захворюваннями, вони можуть бути як вірусні так і бактеріальні. Епідемії та пандемії здатні викликати вірусні інфекції такі як грип, COVID-19. Але поширеними є також і парагрип, аденовірусна інфекція, респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція, риновірусна інфекція тощо. Повітряна краплинна передача цих вірусів забезпечує їм високу епідемічність і швидке поширення серед людей. Сезонність захворювання – холодна пора року – від пізньої осені до ранньої весни.

 

 

Група інфекцій з високим епідемічним потенціалом – це грип та інші гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). В Україні станом на перший тиждень січня 2023 року захворіло 128 652 людей, із них 47,7% — діти віком до 17 років. За результатами лабораторного дослідження методом ПЛР визначено віруси грипу А не субтиповані,  A(H1)pdm09 і  A(H3). Зареєстровано 5  летальних випадків  грипу.

Клінічні ознаки грипу:

  • раптовий початок
  • головний біль
  • ломота у м’язах і суглобах
  • біль у горлі
  • підвищення температури тіла до 38 °C і більше
  • кашель
  • в окремих випадках — блювота і пронос.

Ускладненнями грипу здебільшого є пневмонія. Також нерідко розвивається серцева недостатність у хворих з хронічними проблеми з боку серця. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, сім днів.

Дуже подібними є симптоми при захворюванні на COVID-19. Щоправда, частіше виникають розлади нюху та смаку, ускладнення типу пневмонії та дихальної недостатності.

Як запобігати зараженню грипом, COVID-19 та інших ГРВІ? Для цього слід дотримуватися певної безпечної поведінки:

  • уникайте контакту з особами, що мають прояви респіраторної інфекції
  • обмежте відвідування місць великого скупчення людей
  • часто провітрюйте приміщення
  • після виходу з дому, контакту з людьми, відвідуванням офісів чи маркетів, мийте руки з милом впродовж 20 сек.
  • не торкайтеся очей, носа, рота немитими руками
  • уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань
  • прикривайте ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути
  • якщо у людини є симптоми захворювання, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

Таких правил слід навчати й дітей для їхньої безпеки.

Найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація. Рекомендований час для щеплення від грипу — напередодні грипозного сезону (у вересні-жовтні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику: люди старші, з хронічними хворобами легень, серцево-судинної системи, діабетом, ожирінням, вагітних жінок, оскільки вона значно збільшує шанси запобігти смертельним наслідкам хвороби.

В аптеках наявні вакцини проти, які ліцензовані фармкомітетом МОЗ до розповсюдженя серед населення.

Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів вірусу.

Основним засобом боротьби з COVID-19 є вакцинація. Режим вакцинації встановлюється наказами МОЗ України. Загальне правило – дві вакцинації з інтервалом 1 місяць, третя бустерна вакцинація через 3-6 місяців, а надалі 1 раз на рік.

В Україні наразі невисока захворюваність на COVID-19 –  2700 випадків на тиждень за даними МОЗ. Нагадаємо, що карантин в державі діятиме до 30 квітня поточного року, можливо з продовженням.

Професор кафедри інфекційних хвороб та епідеміології,

лікар-іфекціоніст ЛДЦ “Клініка святого Луки”  Грижак Ігор Гнатович.

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024