Що таке DASH-дієта і коли її дотримуватись?

09.01.2022
dash3.jpg

Вже декілька років поспіль рейтинг найефективніших дієт очолює саме DASH-дієта, яка дозволяє внормувати майже всі основні показники здоров’я. За незалежним оцінюванням, що проводять лікарі з «National Institutes of Health», DASH-дієта набирає 4,8 балів з 5 можливих в категорії «Користь для здоров’я». В повсякденній практиці дану дієту Вам може порекомендувати кардіолог чи терапевт для ефективного комплексного лікування цілого ряду серцево-судинних захворювань.

DASH-дієта («Dietary Approaches to Stop Hypertension» – «Дієтичні підходи для протидії гіпертензії») –  це збалансована дієта для зниження артеріального тиску. Доведено, що DASH-дієта ефективно знижує вагу, рівень холестерину, ризик серцево-судинних захворювань, інсульту, серцевої недостатності, ішемічної хвороби серця, хронічної хвороби нирок, цукрового діабету. Вона дозволяє отримати додаткове зниження артеріального тиску на 8-10 мм рт. ст. незалежно від прийому ліків. По суті це модель збалансованого харчування з високим вмістом клітковини, низьким або помірним вмістом жирів, що збагачена калієм, кальцієм і магнієм.

В основі дієти DASH – овочі, фрукти, цільнозернові продукти, бобові, нежирне м’ясо, риба, нежирні або знежирені молочні продукти; відмова від жирної, солодкої, солоної, копченої та консервованої їжі.  Сіль у приготуванні страв практично не використовується, натомість їжу можна заправляти спеціями, прянощами, лимонним соком, запашними оліями.

Як поступово перейти на дієту DASH ?

  • Додавайте додаткову порцію овочів на обід і на вечерю;
  • Обмежуйте м’ясо, замість нього додавайте в раціон більше бобових;
  • Вибирайте продукти зі зниженою кількістю солі, спробуйте замінити сіль лимонним соком, орегано, карі, часниковим порошком, іншими спеціями;
  • Не додавайте сіль, коли варите крупу або макарони;
  • Промивайте консервовані продукти (наприклад, квасолю), щоб видалити надлишки солі.

При дотриманні всіх умов раціон буде збалансованим, а меню смачним і ситним. Оскільки ця дієта пропонує дуже широкий вибір продуктів, у Вас завжди є можливість готувати різноманітні й вишукані страви.

В умовах нашого лікувально-діагностичного центру під час консультацій ми ознайомлюємо пацієнтів з основними моментами відповідних дієтичних рекомендацій, адже лікування будь-якого захворювання в першу чергу потребує модифікації способу життя, щоб Ваше одужання було максимально швидким, а лікування ефективним.

Будьте здорові!

Статтю підготувала лікар-кардіолог «Лікувально-діагностичного центру святого Луки» Парахоняк Вікторія Вікторівна

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024