Анальна тріщина

22.01.2024
900d450e-b6dd-4d86-9780-2768e8d5237f.png

Анальна тріщина (тріщина заднього проходу) – спонтанний лінійний або еліпсоподібний поздовжній розрив (дефект або рана) слизової оболонки анального каналу, що характеризується різкою болючістю під час і після акту дефекації та епізодичними незначними домішками крові в калі. Це захворювання є однією із найпоширеніших проктологічних проблем та за частотою виникнення поступається лише геморою.

Найчастіше тріщина розташовується по середній лінії, по задньому півколу заднього проходу (при положенні хворого на спині). Анальна тріщина може з’явитися у будь-якому віці, проте найчастіше виникає у молодих людей. Тріщина здебільшого розвивається у жінок молодого та середнього віку. Часто вони виникають без видимих причин, але можуть з’являтися внаслідок почащеного стільця, діареї або закрепів, при проходженні через задній прохід твердого калу або травмуванні прямої кишки.

Класифікація тріщин

За характером клінічного перебігу розрізняють:

  • Гострі тріщини – зазвичай з’являються після епізоду закрепу або діареї і самостійно гояться при нормалізації випорожнень.
  • Хронічні тріщини – присутні більше чотирьох місяців та супроводжуються ознаками хронічного процесу (підняті, кальозні краї, оголений м’яз сфінктера, сторожовий горбок, гіпертрофована анальна бахромка).

По локалізації:

  • Задня тріщина — тріщина на задній стінці анального каналу.
  • Передня тріщина — тріщина на передній стінці анального каналу.
  • «Дзеркальна» тріщина — тріщина, розташована на задній і передній стінках анального каналу.

Основними причинами виникнення анальних тріщин є:

  • Травма слизової оболонки анального каналу, що виникає при проходженні твердих сухих калових мас під час запорів. Тривале розтягування анального каналу призводить до травматичного пошкодження задньої стінки, особливо у чоловіків. У жінок слабким місцем анального каналу є його передня частина тому тріщини в передній частині анального каналу найчастіше зустрічаються у жінок. На бічних стінках анального каналу тріщини з’являються рідко.
  • Діарея та запальні процеси аноректальної ділянки.
  • Натирання туалетним папером при сильному терті.
  • Пологи (надриви слизової оболонки анального каналу під час потуг та пологів безпосередньо).
  • Підняття тяжкості (анальний канал може травмуватися через різко збільшений у прямій кишці тиску), надмірну напругу або спазм анального сфінктера, рубцеві або інші процеси.
  • Пошкодження слизової оболонки заднього проходу предметами ззовні (це можуть бути клізми, різні медичні інструменти, іграшки для дорослих).
  • Анальний секс.
  • Порушення роботи серцево-судинної системи та пов’язані з нею захворювання.
  • Хронічні захворювання верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (гастрити, холецистити, виразка шлунка, виразка дванадцятипалої кишки).
  • Зловживання алкогольними напоями та інші.

 

Симптоми які мають вас насторожити

  • Гострий ріжучий біль у задньому проході, зазвичай, під час або після дефекації. Біль припиняється після спорожнення прямої кишки, але іноді спазм сфінктера заднього проходу може тривати кілька годин після цього або бути постійним. При хронічній анальній тріщині біль має тривалий характер, посилюється як після випорожнення, а й за тривалого перебування у вимушеному положенні. У пацієнтів з’являється страх відвідування туалету. Пацієнти все частіше починають вдаватися до різних послаблюючих засобів, клізм, стають дратівливими, у них з’являється безсоння.
  • Кровотеча із заднього проходу, зазвичай не дуже виражена, у вигляді слідів крові на нижній білизні та туалетного паперу, а також на поверхні калу. Однак, при гострій анальній тріщині кровотеча може бути досить сильною і литися струменем, що є небезпечним для життя і може призвести до анемії.
  • Свербіж в ділянці заднього проходу.

 

Лікування

Лікування тріщини заднього проходу має на меті досягнення нормального регулярного випорожнення та зниження тонусу сфінктера.

Воно буває консервативним (не хірургічним) та оперативним (хірургічним)

  • Консервативне (нехірургічне) лікування показане при гострій анальній тріщині та буде включати в себе нормалізацію режиму дефекації шляхом включення до раціону хворого їжі, багатої неперетравлюваними харчовими волокнами (клітковиною), застосування засобів, що пом’якшують кал, рясного пиття для того, щоб запобігти запори та стимулювати просування калу по кишечнику, теплі сидячі ванни. При зкрепах рекомендовані проносні препарати на основі лактулози, а також широко застосоують ректальні супозиторії та мазі.

 

  • Хірургічне лікування показано при хронічній анальній тріщині. Зазвичай при цьому захворюванні виконують висічення ділянки слизової оболонки анального каналу і сфінктеротомію, суть якої полягає в тому, що проводиться розтин невеликої частини внутрішнього анального сфінктера. Це втручання призводить до розслаблення сфінктера, знімає больовий синдром протягом кількох днів та створює умови для загоєння. Повне загоєння настає за кілька тижнів. Перетин цього м’яза зазвичай не призводить до порушення тримання калу і не збільшує перебування хворого на стаціонарі. На сьогодні в нашій клініці широко застосовується лазерне висічення хронічної анальної тріщини як сучасний, малотравматичний та ефективний метод лікування даного захворювання. Ця методика дозволяє скоротити час перебування хворого в стаціонарі та забезпечує надійний та високий результат одужання.

 

Профілактика

Для попередження захворювання слід виконати такі поради:

  • гігієна заднього проходу, після дефекації підмивання прохолодною водою;
  • повна відмова від жирної, борошняної та гострої їжі, алкоголю;
  • включення в раціон продуктів, що послаблюють стілець;
  • використання м’якого туалетного паперу;
  • після випорожнень застосування гігієнічних ванн.

    Інформацію для вас підготував кандидат медичних наук, лікар-хірург вищої категорії, лікар-проктолог ЛДЦ “Клініки Святого Луки”, Кримець Сергій Андрійович

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024

Translate »