Миття рук
Чи задумувалися коли-небудь ми, що саме можемо зробити для того, щоб бути здоровими?
Авжеж! – буде наша відповідь, адже ми стараємося, щоб наша їжа була здоровою, відвідуємо спортзал чи займаємося активними видами спорту, стараємося уникати шкідливих звичок, підтримувати нормальну масу тіла. Це геніально! На щастя, це входить в моду і це дійсно дуже важливо!
Але, чи задумувалися ми, як справляємося з однією простою процедурою, важливість якої важко переоцінити?
Отже, сьогодні згадаємо про гігієну рук.
Близько 80% інфекційних хвороб передаються саме через руки, а це 840 тисяч різних мікроорганізмів. Деякі з них дуже небезпечні. І живуть вони на руках наших, знайомих і незнайомих людей, від них розносяться на предмети в громадських місцях та предмети спільного вжитку, з рук — через їжу, подряпини, доторкування до очей чи рота — потрапляють в організм. Навіть малі подряпини чи рани можуть спричинити вірусні, бактеріальні, грибкові захворювання та кишкові інфекції, гельмінтози тощо. Якщо зсилатися на конкретні захворювання, то при недотриманні гігієни рук можна заразитися такими хворобами як:
- Респіраторні захворювання (наприклад, SARS-CoV-2, туберкульоз);
- Кишкові захворювання (які викликають діарею та зневоднення, Гепатит A);
- Гельмінтози;
- Грибкові захворювання шкіри рук;
- Захворювання слизової очей (кон’юнктивіт).
Найбруднішими предметами нашого повсякденного життя є:
- мобільні телефони
- письмові столи
- клавіатура та мишка комп’ютера
- кнопки ліфта
- вимикачі світла
- дверні ручки та усі поруччя
- гроші.
Миття рук водою і милом це часто перша лінія захисту від інфекцій. Цей простий процес дозволяє видалити до 90 % мікробів з рук.
Намагайтеся частіше мити руки з милом у теплій воді протягом 20-40 секунд. Так ви вбережете себе та оточуючих від захворювань, які ви переносите на руках.
Коли потрібно мити руки?
- Коли ви приходите на роботу (відвідуєте навчальні заклади) та після неї;
- Коли ви приходите додому;
- Після відвідування туалету;
- Після контакту з тваринами;
- Перед одяганням контактних лінз;
- Перед прийомом ліків;
- Перед та після догляду за пацієнтами, літніми людьми;
- Перед приготуванням їжі.
Якщо у вас не має можливості помити руки, використовуйте антисептики для рук із вмістом спирту не менше 60%. Але пам’ятайте, що антисептики не вбивають усі типи мікробів, включаючи мікроби, які викликають діарею, тому завжди після відвідування туалету мийте руки з милом.
Гігієна рук — це ціла наука для медичних працівників і їхня робоча рутина. Миття рук водою та милом і обробка рук антисептиком має чіткі покази та техніки, але їх дотримання щороку рятує мільйони життів.
Тож, намагаймося стати разом з медичними працівниками на один бік боротьби з інфекційними захворюваннями дотримуючись чистоти наших рук!
Інформацію для вас підготувала лікар-терапевт ЛДЦ “Клініки Святого Луки”, Воронич Мирослава Ярославівна.