Що таке холестерин та як його контролювати?

10.01.2022
holosteryn.png

Щодня людство створює все нові й нові передумови для того, щоб зробити наше життя комфортнішим! Існуючи в сучасному швидкому темпі, ми часто нехтуємо правильним харчуванням, фізичною активністю, режимом праці й відпочинку, а що вже й казати про уникнення стресових ситуацій, з якими стикаємось на кожному кроці. Часто наслідком такого способу життя є підвищення рівня холестерину крові, що збільшує ризик розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гострого коронарного синдрому (інфаркту міокарда), інсульту.

Холестерин – один із основних будівельних матеріалів нашого організму. Він входить до складу клітинних оболонок, є необхідним для вироблення ряду гормонів, метаболізму жиророзчинних вітамінів та функціонування нервової системи. Проте, дуже важливо, щоб рівень холестерину в організмі був у межах норми, адже тоді він стає невидимим ворогом для нас.  Іноді холестерин відкладається у вигляді жовтих плямок на шкірі обличчя, нижніх повіках, кінцівках і тулубі, але найбільш небезпечними є накопичення холестерину на стінках кровоносних судин, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Часто високий рівень холестерину в організмі не має жодних симптомів.

Особливо важливо слідкувати за рівнем холестерину людям, які належать до групи ризику:

 • У Вашій сім’ї є випадки серцево-судинних захворювань;
 • Якщо у Вас було діагностовано ішемічну хворобу серця, інсульт або мікроінсульт, захворювання периферичних артерій;
 • Наявна надмірна вага;
 • В організмі є хронічні запальні процеси;
 • Якщо Ви хворієте на цукровий діабет або маєте високий артеріальний тиск.

Навіть якщо Ви почуваєтесь добре, все одно потрібно знати про свій рівень холестерину. В умовах нашої клініки Ви можете проконтролювати рівень холестерину за допомогою наступних аналізів:

 • Біохімічний аналіз крові (глюкоза, загальний білок, сечовина, креатинін, загальний білірубін, АЛТ, АСТ, холестерин);
 • Біохімічний аналіз крові розширений (АЛТ, АСТ, білок загальний, глюкоза крові, білірубін фракційно, креатинін, сечовина, холестерин, ГГТ, лужна фосфатаза, альфа-амілаза, альбумін, глобулін);
 • Ліпідограма (загальний холестерин та розподіл його за фракціями) –найінформативніший метод!

Що робити, якщо в аналізі виявлено підвищений рівень холестерину? По-перше, потрібно звернутись на консультацію до лікаря-кардіолога чи лікаря-терапевта, щоб узгодити з ним подальше обстеження та лікування. По-друге, варто задуматись над модифікацією способу життя, щоб природнім шляхом дещо знизити рівень холестерину:

 1. Передусім слідкуйте за раціоном. Правильна дієта може зменшити загальний рівень холестерину більше 10%. Включайте в раціон продукти, які допомагають знизити холестерин: розчинні волокна (бобові, цільні зерна, насіння льону, яблука і цитрусові); свіжі фрукти та овочі; трави та спеції (часник, куркума, імбир, орегано, шавлія, м’ята, чебрець, гвоздика, барбарис, духмяний перець, кориця та свіжі майоран, кріп і кінза); вживайте ненасичені «корисні» жири (авокадо, маслини, жирну рибу, горіхи, оливкову олію, якісний темний шоколад; зменшіть частку цукру в раціоні (до 25 г на день (1 чайна ложка = 8 г цукру) доданого цукру для жінок та до 37,5 г для чоловіків); зелений чай, чай з барбарису.
 2. Будьте фізично активні. Фізична активність допомагає підвищити рівень “хорошого” холестерину (ліпопротеїди високої щільності – ЛПВЩ), нормалізувати тиск, тренувати судини, підтримувати здорову вагу та знизити ризик появи діабету. Досить виділити тренуванням всього 2,5 години на тиждень (наприклад, гуляти півгодини кожен будній день), щоб збільшити “хороший” холестерин і зменшити “поганий” (ліпопротеїди низької щільності – ЛПНЩ).
 3. Відмовтесь від тютюнопаління. Відмова від куріння сприяє підвищенню рівня ЛПВЩ. Вже через рік відмови від куріння ризик появи серцевих захворювань зменшується вдвічі в порівнянні з курцями. Куріння призводить до вибуху вільних радикалів в організмі, чим сприяє розвитку атеросклерозу, хвороб серця та легенів.

Пам’ятайте, що кожне захворювання легше попередити, ніж вилікувати. Тому, дізнайтесь про свій рівень холестерину та тримайте його під контролем. Будьте здорові!

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024