Що таке дарсонвализація?

21.03.2022
g-fischer-aparr-2.jpg

Дарсонвалізація — це вплив імпульсними змінними синусоїдальними струмами високої частоти і напруги (20 кВ), але малої сили (0,02 мА). Цей метод електротерапії названий по імені французького фізіолога Дарсонваля, який вперше вивчив це явище і запропонував застосовувати його в лікувальній практиці. Електричний струм малої сили не викликає значного утворення тепла в тканини. Змінний характер струму не встигає викликати значних іонних зрушень в тканинних мембранах і, відповідно, при впливі дарсонваля не виникають м’язові скорочення.

Загальна дарсонвалізація уповільнює згортання крові, знижує артеріальний тиск, нормалізує тонус судин мозку, усуває головний біль, стомлюваність, покращує сон, підвищує працездатність. Відповідна реакція на вплив високочастотного струму при місцевій дарсонвалізації носить локальний або сегментарний характер. Короткочасний спазм судин змінюється розширенням їх просвіту, покращується циркуляція крові і лімфи, знижуються явища венозного застою, розсмоктуються запальні вогнища, поліпшується кровотік до тканин, підвищується вміст кисню в шкірі. Тихий розряд, а більшою мірою іскровий надають бактерицидну дію. Знижується функція потових і сальних залоз — зменшення андрогеннасиченого секрету сальних залоз, основного винуватця облисіння. Дарсонваль, впливаючи на нервові периферичні закінчення, рекомендується для лікування вугрового висипу, коагуляції судин, усунення застійних явищ, лімфостазу, інфільтрації на шкірі при випаданні волосся.

Вакуумним електродом діють на певну ділянку шкіри або слизової оболонки. При цьому виникає високочастотний електричний розряд, та імпульсний ток високої частоти, малої сили і високої напруги проходить, через тканини організму. Місцева дарсонвалізація викликає в місці дії короткочасне звуження, а потім розширення судин, нормалізує тонус гладких м’язів. При цьому знижується тонус вен, що зменшує венозний стан. Покращує капілярний кровообіг.

Понижує чутливість нервових закінчень і знімає спазми гладких м’язів, судин, і наступає болезнижуючий ефект. Виникає також протиалергічна трофічна протизапальна дія.

Метод дарсонвалізації широко застосовується в багатьох областях медицини:

 • стоматологія (гінгівіт, стоматит, пародонтоз);
 • захворювання кровоносних посудин (варикозне розширення вен, трофічні виразки, флебіт, хвороба Рейно та ін.);  епілепсія; туберкульоз легенів в активній фазі; лихоманка;
 • неврологія (неврити, невралгії, неврастенія, остеохондроз хребта, головні болі при вегето-судинних захворюваннях);
 • дерматологія (екзема, атопический дерматит, псоріаз, себорея, келоїдні фляки, лишай, вугровий висип, алопеція й ін.);
 • запальні й гнійні процеси (фурункули, гематоми, післяопераційні інфільтрати, опіки й обмороження та ін.);
 • оториноларингологія (тонзиліт, фарингіт, ангіна, отит, риніт, синусити, неврит слухового нерва й ін.);
 • гінекологія (вульвіт, бартолініт, прискорення загоєння післяопераційних швів на промежині);
 • захворювання м’язів і суглобів (міалгія, міозит, артрит, бурсит і ін.).

Існує й ряд протипоказань до застосування апарата Д’арсонваля:

 • індивідуальна непереносимість змінного струму (хоч рідко, але все-таки зустрічається);
 • кровотечі й захворювання крові, при яких порушені процеси згортання;
 • злоякісні новотвори; наявність кардіостимулятора порушення ритму серця;
 • вагітність.
Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Останній пост

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024