Фізичні вправи для пацієнтів із захворюваннями серця

06.03.2022
masthead_health_fitness.jpg

Серце – центральний орган в людському організмі. Він більше за інших схильний до впливу емоційних та фізичних навантаженнь.

Малорухливий спосіб життя − один із основних факторів ризику захворювань серця. Найкращою профілактикою в цьому разі є регулярні фізичні вправи, які зміцнюють серцево-судинну систему. Однак, не всі вправи корисні для серця. В той час, як одні навантаження покращують його роботу, інші є непомірними для людей із серцевим недугом. Але є універсальні вправи, що поєднують безпеку, ефективність і легкість виконання. Для зміцнення серця і судин дуже корисні динамічні навантаження, особливо на свіжому повітрі,  заняття бігом, їзда на ковзанах, лижах, велосипеді, плавання, аквааеробіка. А ось, статичні силові вправи для пацієнтів з захворюванням серцево-судинної системи є небажаними, оскільки вони не тільки перевантажують хребет і суглоби, але й сприяють підвищенню артеріального тиску.

Не варто в питанні вибору режиму тренувань сподіватися на власне самопочуття, адже це – необ’єктивний показник. При виконанні фізичних навантажень людям з проблемами серцево-судинної системи важливо дотримуватись певних правил:

Загальні поради для людей із проблемами серця:

 • Слідкувати, щоб вправи чергувались з відпочинком.
 • Уникати силових вправ, наприклад, віджимань. До них слід ставитись дуже обережно.
 • Не займайтеся на вулиці, якщо там занадто холодно, спекотно або волого. Екстремальні температури можуть впливати на кровообіг, ускладнити дихання і викликати біль в грудній клітці; висока вологість може призвести до дуже швидкої стомлюваності.
 • Фізичні вправи слід починати тільки через півтори-дві години після прийому їжі.
 • Не допускати зневоднення. Необхідно пити воду, навіть якщо немає відчуття спраги, особливо в спекотні дні. Але не слід пити занадто багато.
 • Занадто гарячий або холодний душ, або сауну не можна приймати після вправ. Такі екстремальні температури збільшують навантаження на серце.
 • До, під час та після виконання вправ потрібно контролювати пульс. Навіть до кінця тренування він не повинен перевищувати 120 ударів в хвилину. А через 5 хвилин відпочинку повинен повернутися до початкового значення.

Припинити вправу і відпочити, якщо з’явилися будь-які з таких симптомів:

 • Біль у грудній клітці.
 • Слабкість.
 • Запаморочення або почуття порушення свідомості.
 • Почуття тиску або біль за грудиною, в шиї, руці, нижній щелепі, плечі або інші симптоми, які викликають сумніви.

При появі цих симптомів необхідно негайно звернутися до кардіолога.

Ми щиро хочемо, щоб кожен, хто завітає до нас, переконався,що, живучи в Україні, вже сьогодні можна отримувати медичну допомогу європейського рівня. Для цього ввесь наш персонал щодня працює над удосконаленням технічної, інструментальної бази, а також власних умінь і знань. Дякуємо і цінуємо можливість Вам допомогти!

Лікувально-діагностичний центр Клініка святого Луки © 2015-2024